Gönderen Konu: Evlilik ve Scene  (Okunma sayısı 3259 defa)

Evlilik ve Scene

« : 17.12.2006 22:58:09 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar, aslında bu konuyu "geyik" bölümüne açtığım halde çok da geyik bir içeriğe sahip değil. Hepimiz doğal süreçte büyüyoruz, buna karşı koyma imkanızımız da yok. Birçoğumuz seneler içersinde evlendi ya da bu yolda ilerliyor.

Düşünüyorum da 1998'de (ben hep daha eski gibi hatırlıyorum ama kaynaklara göre 98 gözüküyor) Vigo'ların evde bir araya geldiğimiz zaman hangimiz evliydi? Sırf o mekanda bulunanları kastetmiyorum. Tüm scene camiasında kaç evli adam vardı? ılk anda aklıma birtek Hades geldi. O zamanlar evli olan diğer scenelardan da kaçı aramızda? Ancak o yıldan sonra 10'u aşkın scener evlenmiştir. Benim haricimde Aegis, Vigo, Spaztica, Hydrogen, Nightlord, Hyper, Coze, Sensei, Airbug, Astron ilk anda aklıma gelen 1998 sonrası evlenen scenerlar.

Peki evlilik scene hayatını nasıl etkiliyor? Elbette ki bu büyük ölçüde evlendiğiniz kişiye ve hatta eşinizin ailesine de bağlı. Ancak kendimi analiz ettiğimde hemen hemen "hiç" etkilemediğini söyleyebilirim. Peki neden?

Not: Dikkatinizi çekerim burda yalnızca *evlilik* kavramını ele alıyorum. Çocuk olduğu taktirde işler değişebilir. Çok yakında bu konuda da bir değerlendirme yapabilecek hale gelicem umarım. ;)

1) ınsanın her zaman *yoğunluk* ile ilgili mazeretleri vardır. Evlilik bunlardan yalnızca birisi. Bir arkadaşına o akşam iş çıkışı buluşacağınıza söz vereceğiniz yerde, evde bekleyen işler olduğu için eve gitmek scene açısından üretkenliği azaltan bir faktör değildir. Evet, evlilik genellikle daha önceden yaptığınız bazı şeyleri yapamamanıza sebep olabilir. Ama bu *şey*lerin ne olacağına karar verecek olan sizsiniz.

2) "Ah bir yalnız kalsam da şu kafamı toparlayabilsem" olayı. Örnek olarak eşim bu haftasonu şehir dışındaydı. Hatta pazartesi akşamına kadar yok. Cumartesi gecesi Caisson'la buluştum. Bunun haricimde fulltime evdeydim. Ama gelin görün ki şirkette kaçamak olarak 10 dakikada kodladığım kadar bile birşey kodlayamadım. Niye? Modumda değildim. Kısacası evde yalnız kalmak işi çözmüyor. Modunda olduğum zaman ise bırakın eşimi, pırezidınt of dı yunaytıd sıteyds gelse bana engel olamaz. Kısacası bu mazereti de kabul etmiyorum.

3) Maddi yükümlülükler, evlilikten doğan ek sorumluluklar v.s. Evet bu da geçerli bir mazeret gibi görünüyor. Ama benim açımdan bu da değil. Çünkü açıkçası scene ile ilgili aklıma bir fikir geldiği zaman öyle ya da böyle bir şekilde dayanamiip yapıyorum ben. Bazen bu diğer işlerimi olumsuz yönde etkiliyor ama yapmadan duramıyorum.

Kısacası belki "scene'in evliliği olumsuz etkilemesi" tartışılabilir ama tersini çok fazla kabul edemeyeceğim. Bu lafları 2 yıl evli kaldıktan ve evliliğim oturduktan sonra ediyorum. Evlendiği dönemde insan 2-3 ay bocalayabiliyor ama sonrasında herşey yoluna giriyor.

Bilmem bu görüşümü kaç evli scener arkadaşım paylaşıcak ama benim hislerim bunlar.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #1 : 17.12.2006 23:36:18 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
elma ile çileği karşılaştırmışsın. ortak payda yok ortada.
şaka bi yana, az sonra bu konuda yazacam bişeyler, şimdi  sağı oda'ya bakıyorum, reklam arasında kaçamak yaptım.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #2 : 18.12.2006 00:16:52 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ince bi konu... yurtdışına partiye her gidişimde büyük kavgalar yaşanır bizde... eşimde ısrarla gelmek ister, bende ona göre bi olay olmadıını anlatırım. "hey sen gidiyosun, geziyosun ama ben?" der... zannederki ben almanya'ya gezmek için gidiyorum. almanya naamına tek gördüğüm şeyin hava alanı, parti mekanına yakın benzin istasyonu yada dönerciden ibarettir... ama inanmaz... h2o, breakpoint'in nasıl LEş bi parti olduğunu, gitse sıkıntıdan patliicanı anlattı. ama yinede pek ikna olmadı, hele hele "easter" da her yerin kapalı olduunada inandıramadım. zooor zooor...
:)

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #3 : 18.12.2006 00:44:27 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
vigo: bu konuda eşlerin oluşturacağı bir grup ile onları alışveriş için de olsa götürmek sağlıklı olabilir; zaten birbirlerini tanıyorlar...

evliliğin scene'e etkisi dersek... eskiden cips, cola, nescafe'ye talimken şimdi evde yapılmış börek, poğaça, keke talıim ediyorsunuz. hem de sıcacık ve de tapataze. tek sorun sabahlama tripleri, ama onu da zaten çoğunuz mesleki yaşantıyla beraber bırakmıştı zaten. çocuk eklenince eminim birçok scener buna gönüllü olacaktır. çocuk kadar olmasa da 15-20 günlük 3 bebe kediye bakma deneyimimiz oldu bizim geçen yaz ve abartısız 2-3 saatte bir kalkıp onları elinizle işetme zorunluluğunun, 4 saatte bir biberonla yaşatmanın nasıl bir maraton olduğunu deneyimledim. bu kadar küçük bebe kedileri annelerinden ayrı yaşatmak çok zordur ve tüm veterinerler %70 ölüm derken biz üçünü de piliç boya getirdik. ama bizim de hayat 2 ay boyunca altüst oldu. o dönemde, çocuk olgusunun bir scener'in kod yazması için ideal ortam hazırlayabileceğini düşündüm. düşünsenize, hatun kafadan mutlu oluyor, yıpranmadığından. siz de kod yazabildiğiniz için...

bunun dışında negatif etki eden bir faktör bende yok; freelance çalıştığım için biraz da sanırım. tabii hatun da freelance çizerlik yaptığından o da genelde gece 3-4'lere kadar ayakta oluyor... bundan iyisi herhalde, hatunun da koda falan başlaması olurdu.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #4 : 18.12.2006 03:14:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tabii ben kendimden bahsederken bir noktayı atladım. Ben genellikle saat 05:30-06:00 arası yatıyorum ve 1.5-2 saat sonra 07:30 gibi uyanıyorum. Ve bunu haftaiçi 5 gün sürdürüp, haftasonları acısını çıkarıyorum. Eşim de bu durumdan hiç rahatsız değil. Böyle bir avantajım var, evet.

Yurt dışı partisine gelmek isteme olayında ise ne yazık ki ben de aynı durumdaydım. Hatta az daha sırf bu nedenle X'e gidemiyordum. Ama ne yapıp edip kartlarımı doğru oynadım ve başardım. Bu kadarı da olacak artık. Ailemle yaşasaydım da başka sorunlar çıkardı büyük olasılıkla. Ben yine bunu evliliğe bağlamıyorum bu yüzden. Ha, bekar evinde olsam o başka. O zaman daha kolay olurdu.

Bir de komik bir dip not. Benim hatun X olayının yaş olduğunu anlayınca bu sefer "o zaman aynı dönemde beni Prag'a yolla" diye tutturmaz mı?! :) Akla karayı seçtim O'nu evde kalmaya ikna edene kadar. Hala bir Prag sözüm var kendisine. Ne bok yiyeceksek Çek Cumhuriyetinde? Ben burda da çekebiliyorum, boşa masraf :p

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #5 : 18.12.2006 03:16:33 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
uyku düzenine hayran kaldım! walla en az 5-6 saat uyumazsam günde, dağılıyorum. bunun bir triğini bulsam, günleri uzatmak çok isterim.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #6 : 18.12.2006 10:35:21 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
ben su kol saatini denedim bir ara, benim isime yaradi, seninde yarayabilir;
http://www.sleeptracker.de

almanca link verdim, keza bugun yarin almanyaya gittiginde ordan alabilirsin.. turkiye sitesi var ama iletisim telefonunda cikan adam, "ne diyonuz yaw.. burasi kirtasiye" diyor.. maille gorustugunde ise "elimizde bitti, gelecek" diyorlar.. (son 5-6 aydir)

benim sistem benzer, sabah 5-6'ya kadar oturuyom, sonra yatiyom, 2-3 saat sonra kalkiyorum.. ama aksam 7-8 gibi min 15-75dk 'lik (tamamen uykuyu almayla ilgili, gunune gore degisiyor) ek bir uyku yeterli oluyor..

ayrica diger bir kol saatinden de bahsedeyim; gunu 25 saate bolen, bir kol saati var, bundan bulamadim hic..

Alıntı yapılan: spaztica
uyku düzenine hayran kaldım! walla en az 5-6 saat uyumazsam günde, dağılıyorum. bunun bir triğini bulsam, günleri uzatmak çok isterim.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #7 : 18.12.2006 11:15:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Walla ben kol saati yerine benim hanımı aldım. O sabahları elektrik vererek uyandırıyor beni. :)

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #8 : 18.12.2006 12:27:10 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
valla bizdeki durumda e$im cogu zaman benden daha gec yattigi icin, beni uyandirma sansi olmuyo.. :)

Alıntı yapılan: skate
Walla ben kol saati yerine benim hanımı aldım. O sabahları elektrik vererek uyandırıyor beni. :)

evlilik ve scene konusunda;
scene konusunda e$im sagolsun hep destek oluyor.. hatta 7d6'ya git ve gittiginde turbo'ya cok selam soyle demisti.. turbo'ya selamini iletmeyi unuttum, burdan gecte olsa iletmis olayim..

tek anlasamadigimiz $ey, ben oldskoll demolari seviyorum, o daha cok kewlers/tbl demolari tarzi seyleri seviyor.. ama o kadar da olur, keza fotograftan master yapti, sinema/tv'de  de doktora tezini teslim ederse doktor olcak :rolleyes: ..

$oyle bir calisma odasinda:
http://www.deviantart.com/deviation/33080891/?qo=17&q=by%3Alryiu+in%3Ascraps&qh=sort%3Atime
bos vakitlerinde su galerideki tur eserler yapiyor:
http://lryiu.deviantart.com/gallery/

odamin her tarafi elektronik coplugu gibi olmasina ragmen, yeni bisiler almama da kizmiyor.. hatta en son psp alacagimi soyledigimde, onla nfs oynariz ne guzel diye gaza bile geliyor :)

ma$allah diim nazar deymesin..

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #9 : 18.12.2006 14:13:02 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
çok beğendim işlerini; dijital ortama bu kadar adapte olması da iyiymiş. bence senin de demolarında onun görsel katkılarını görmek çok hoş olacaktır.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #10 : 18.12.2006 14:32:34 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@gnostic: eşinin görsel yeteneklerini acayip taktir ettim. süper yetenekli bir insan. benim için tebrik et kardeşim.

ayrıca eşinin fotoğrafçılık ya da sinema televizyonla doğrudan bağdaşmayan bir ilüstrasyon yeteneği var. doğuştan geldiği belli bir yetenek. turbo'yu da nerden tanıdığı belli oldu ;)

benim eşim de akademik kariyer olarak seninkiyle aynı noktada. doktorasını bitirmekle meşgul. benimki hukukçu aslında ama bilişim hukuku uzmanlık alanı ve az çok coderlığı da var. örneğin ı.Ü. genel evrak programını o yazmıştı. ben de yardım ediim derken bir baktım evlenivermişiz :D

benim hatun da oyun oynamayı çok sever. strateji oyunları, sims türü oyunlar v.s. hastasıdır, günlerce aralıksız oynayabilir. biteceğini hiç tahmin etmediğim türdeki oyunları bitirir v.s. ama en güzel taktirimi başka türlerde yaptığım sınavlar sonucunda kazandı. c64 emulatöründen dizzy açtım (prince of the yolkfolk) ve bir gün içersinde bitirdi. bir de zack mckracken'ı birkaç gün oynamıştı. oyunun sonlarındaydı resmen ama nedense ara verdi, şu sıralar oynamıyor. birgün bitirecek eminim ama :)

ne yazık ki scene olayını tam algılıyamıyor. onun için hiç bulaştırmıyorum kendisini. biraz ilgisi olsaydı kesinlikle scener yapmak için elimden geleni yapardım. ama hem sosyalci olmasından ve sayısal zekasının (ve tabii ki ilgisinin) yeterli olmamasından hem de görsel ya da işitsel bir yeteneği bulunmamasından ötürü sceneden uzak tuttum hatunu. ama organizasyon ve yazışma olayında süperdir. benim hatundan hem süper party organizer olur, hem de swapper. :)

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #11 : 18.12.2006 14:34:44 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
wow grafikler süper :]

Alıntı yapılan: GnoStiC
valla bizdeki durumda e$im cogu zaman benden daha gec yattigi icin, beni uyandirma sansi olmuyo.. :)

evlilik ve scene konusunda;
scene konusunda e$im sagolsun hep destek oluyor.. hatta 7d6'ya git ve gittiginde turbo'ya cok selam soyle demisti.. turbo'ya selamini iletmeyi unuttum, burdan gecte olsa iletmis olayim..

tek anlasamadigimiz $ey, ben oldskoll demolari seviyorum, o daha cok kewlers/tbl demolari tarzi seyleri seviyor.. ama o kadar da olur, keza fotograftan master yapti, sinema/tv'de de doktora tezini teslim ederse doktor olcak :rolleyes: ..

$oyle bir calisma odasinda:
http://www.deviantart.com/deviation/33080891/?qo=17&q=by%3Alryiu+in%3Ascraps&qh=sort%3Atime
bos vakitlerinde su galerideki tur eserler yapiyor:
http://lryiu.deviantart.com/gallery/

odamin her tarafi elektronik coplugu gibi olmasina ragmen, yeni bisiler almama da kizmiyor.. hatta en son psp alacagimi soyledigimde, onla nfs oynariz ne guzel diye gaza bile geliyor :)

ma$allah diim nazar deymesin..

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #12 : 18.12.2006 15:25:32 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
poser'ı bitirmiş hatun harbiden... bence nightshift'e o da katılsın, ülstrasyon dalında -işlerin kalitesini bir kenara koydum, içeriği ile de- kafadan birinci olur walla.

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #13 : 18.12.2006 15:35:46 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
@gnostic: eşinin görsel yeteneklerini acayip taktir ettim. süper yetenekli bir insan. benim için tebrik et kardeşim.
iletecegim sagolasin :)

benim eşim de akademik kariyer olarak seninkiyle aynı noktada. doktorasını bitirmekle meşgul. benimki hukukçu aslında ama bilişim hukuku uzmanlık alanı ve az çok coderlığı da var. örneğin ı.Ü. genel evrak programını o yazmıştı. ben de yardım ediim derken bir baktım evlenivermişiz
vayy.. eglenceli bir hikayeye benziyor, nightshift'te bizzat senden dinlemek isterim ayrintilarini :)

benim hatun da oyun oynamayı çok sever.
eskiden oyun oynuyorsun diye kizardim ona.. diablo II'nin muzigi surekli kafamda loop ederdi evde, iste felan, o kadar kazinmisti kafama.. bi o bi de quake'deki bfg sesi.. simdi bisi demiyorum.. (sadece uzun sure nfs-underground oynadiktan hemen sonra, araba kullanmasin istiyorum yoksa drift yapip duruyoruz)

Alıntı yapılan: spritus
wow grafikler süper :]
sagolasin, begendigini iletecegim :)

Alıntı yapılan: spaztica
poser'ı bitirmiş hatun harbiden... bence nightshift'e o da katılsın, ülstrasyon dalında -işlerin kalitesini bir kenara koydum, içeriği ile de- kafadan birinci olur walla.
aslinda 7d6 icin birseyler yapmasini istemistim ama arada kaynadi, nightshift'te katilsin isterim bende..

Evlilik ve Scene

« Yanıtla #14 : 18.12.2006 16:12:17 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
@gnostic : senin hanımı acilen bronx'a almamız lazım. ciddiyim...