Gönderen Konu: hdd ve ram nasıl daha fazla harcanır, nasıl daha fazla cpu cycle yenir?  (Okunma sayısı 1414 defa)

Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Arkadaşlar bu konuyu uzun süredir düşünüyordum. Nasıl daha fazla RAM harcayıp, aynı zamanda HDD israfı yapıp bir de üstüne fazladan cycle nasıl yerim diye... Ama bir baktım Visual Studio bu işi benim için yapıyormuş, ben de boşuna kafa yoruyormuşum :D

Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
bunu okuyunca eski yazdigim bir yazi aklima geldi;

Alıntı
(w2k'da ya$adim) yazmi$ oldugum bir programimin ne kadar kb ram harcadigini kontrol icin programimi cali$tirip (~3.5kb), tasklist'i actim ve ~2mb ram harcadigini gordum.. nasil yani? diye du$unurken programimi minimize yaptim ve o anda programimin tasklist'te bir anda ~200kb'a du$tugunu gordum.. nasi yani? diye du$unmeye devam ederken programi maximize yaptim ve bu seferde ~900kb harcadigini gordum.. bundan sonraki min'lerde 200kb, max'larda 900kb harcadi hep.. acili$taki 2mb harcamasi acaba benden mi kaynaklaniyor diye ba$ka programlarda deneme ihtiyaci duydum.. basilisk ii'yi cali$tirdim yakla$ik ~24mb harcarken minimize yapildiginda ~400kb'ye du$tu.. max yaptigimda ise sadece ~8mb.. arada ciddi olarak ~18mb fark vardi.. birkac tane daha program denedim ve hep ayni $ey oldugunu farkettim.. yani bir programi cali$tirip, minimize yapip, maximize yapinca daha az ram harciyor gozukuyordu.. hemen denemek icin programimi degi$tirdim; program cali$tiginda once kendini minimize yapiyor, minimize olunca birkac milisn bekleyip, kendini maximize yapiyor.. ama bu i$e yaramadi.. maximize iken ~2mb, minimize iken ~200kb.. _ama_ manual olarak min/max yapildiginda yine ~900kb/~200kb.. anlam veremedim $u an icin..

Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
gnostic: bildiğim kadarıyla bu durum os'un dealloc ettiğin alanları diğer processlere ayırmayıp bi daha istersen burdan vermek için tutuluyor. deli gibi alloc-dealloc işleri için bir optimizasyon gibi. minimize ettiğinde message loop low priority'ye düştüğü için bu resourceları senden tamamen çekiyor olabilir, ama bunu sadece akıl yürüterek söylüyorum.

Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
biz zavallı kullar microsoft'un memory allocation optimizasyonlarına akıl erdiremeyiz. bakın! microsoft tedbirli. "ya bu programın ilerde ihtiyacı olursa" diyerek baştan sağlam bir memory allocate ediyor. Ancak programın içinden API kullanımları memory allocation'ı etkilemiyor. Ne zaman ki user triggered bir event o programı minimize eder, windows şöyle düşünüyor hemen.

- Herhalde bu herif pek ziklemiyor bu uygulamayı. Hafızada boşa yer kaplıyor. Du ben bi şunun kapladığı yeri düdükliiim.

Daha sonra kullanıcı aynı programı tekrar maximize ettiğinde ise:

- Yemezler! Ben bir kere şans tanırım adama. şimdi al şu kadar hafızayı, onları da yalnızca benim eventlerim için falan kullan. Sakın israf etme!!!

diyor. Always on top windowlar, high priority uygulamalar v.s. de test etmek lazım, bakalım sınıf ayrımcılığı da yapıyormu diye :)

Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
screenshot'ta amhooker.dll gordum arada (yari ingilizce yari turkce hep garip geliyor bu isim, ehehe) a4tech mouse'un var heralde? :)

Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
mesajı okuyunca bir an mouseuma baktım ve tam "hayır" diye cevap atacaktım ki şu anda evde olduğumu ve o screenshotı şirkette aldığımı hatırladım :) evet, büyük olasılıkla a4techdir şirketteki. evde klavye+mouse microsoft (hatta dün itibariyle bir de microsoft webcam eklendi). Niye microsoft derseniz en azından kendi işletim sistemiyle uyumlu yapmayı beceriyorlar da onun için :)

Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
logitech'den şaşmam...

Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
benim tercihlerim;
klavye = commodore (ikinci el commodore pc'den sadece klavye olarak almistim, 10 yil boyunca canavar gibi calisti, simdi bazi tuslari tam basmiyor, emekliye ayrildi).. o klavyeden sonra 5ytl'likten 100$'liga kadar 2-3 klavye degistirdikten sonra simdi logitech g15 kullaniyorum, tavsiye ederim..

mouse = niyeyse hep a4tech.. su an a4tech glaser (x6) serisini kullaniyorum, bunu da gonul rahatligi ile tavsiye ederim..

webcam = cesitli yerlerden kazandigim, cesitli markalar kullandim (olivetti, philips vs) ama gittigidiyordan macro ozelliginden dolayi tecom marka bir tane aldim.. 1 cm mesafeden bile net gosteriyor..