smalltalk > pazar yeri

Araniyor:C64 Programcinin El Kitabi

<< < (2/5) > >>

skate:
Hades: Scan edene kadar PDF versiyonu var nette ama çocuk kitabın orjinalini istiyor, yoksa yazmış zaten "internetten buldugum kesmio" diye...

Bakkada:

--- Alıntı ---Originally posted by skate@Sep 24 2005, 09:40 PM
Hades: Scan edene kadar PDF versiyonu var nette ama çocuk kitabın orjinalini istiyor, yoksa yazmış zaten "internetten buldugum kesmio" diye...
[post=1906]Quoted post[/post][/b]
--- Alıntı sonu ---

TR olarak PDF versiyonu war mi???Bugun tam olarak 8 tane sahafciyi altust ettim ama nafile....TR PDF varsa kitabi bulana kadar biraz atesimi sondurur :)

Saygilar Sewgiler....

skate:
Tr yoktur sanmıyorum. Ancak zaten bu kitabı en fazla hafıza adreslerine bakmak için falan kullanıyorum ben. Hades'in C64 Türkiye dergisinde de tamamı Türkçeleştirilmiş olarak mevcut bu tablolar. Elbette ki programcının el kitabında fazlası var ancak yine de bence ingilizcen tam anlamıyla sıfır değilse anlarsın o kadarını. Anlamadığın ve ihtiyaç duyduğun şeyleri de foruma yaz, sana hemen Türkçe tutorial hazırlar göndeririz. Örneğin de ki:

- Spritelar hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl gösterilir? Hafızada nerelerde bulunabilir? Nasıl çarpışır? Nasıl 8'den fazla basılır? v.s.

ya da

- Ekran modlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum. Hangi ekran modları mevcuttur? Nasıl açılır? Nasıl ekrana nokta konulur, şekil çizilir? Nasıl grafik gösterilir? Kaç farklı grafik modu keşfedilmiştir? Ekran modlarının hafıza yerleşimleri nasıldır?

ya da

- Commdore 64'de grafik ekranını bit bit kaydıran bir rutin yazdım ancak çok yavaş çalışıyor. Bunun c64'e özel pratik bir yöntemi var mıdır?

Bu tür soruları sor sen hele biz cevaplandırırız. Zaten şu yukardaki sorunların tamamını cevaplasak, Programcının el kitabının 2-3 ana başlığını baştan sona anlatmanın yanı sıra kitapta yazmayanları da anlatmamız gerekir (örnek: sonradan keşfedilen grafik modları).

hades:

--- Alıntı ---Originally posted by skate@Sep 24 2005, 11:54 PM

- Spritelar hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl gösterilir? Hafızada nerelerde bulunabilir? Nasıl çarpışır? Nasıl 8'den fazla basılır? v.s.

- Ekran modlarıyla ilgili bilgi almak istiyorum. Hangi ekran modları mevcuttur? Nasıl açılır? Nasıl ekrana nokta konulur, şekil çizilir? Nasıl grafik gösterilir? Kaç farklı grafik modu keşfedilmiştir? Ekran modlarının hafıza yerleşimleri nasıldır?

- Commdore 64'de grafik ekranını bit bit kaydıran bir rutin yazdım ancak çok yavaş çalışıyor. Bunun c64'e özel pratik bir yöntemi var mıdır?

örnek: sonradan keşfedilen grafik modları).
[post=1913]Quoted post[/post][/b]
--- Alıntı sonu ---

İşte bütün mesele burada. Soru-cevap silsilesi, belli işler ile ilgili neredeyse standart rutinler (fli gösterme rutini vs..), çeşitli efektler, teknik bilgiler, küçük ama etkili trickler......   Yani bolca teknik döküman. Yeni scenerlerin yetişmesi için bunların olması gerekli.

(Benim C64 Türkiye dergisi TR Scene tarihinde bir anı olarak kalacak.  Yukarıdaki soruların çoğunun cevabı olacaktı, ama artık olmayacak. :( )

A_nti
S_ocial
M_an

Rulez

skate:
Hades: Bezdin mi nooldu?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git