smalltalk > pazar yeri

bu ne yaahuuu

<< < (3/3)

hades:

--- Alıntı ---Originally posted by skate@Nov 6 2005, 08:37 PM
Hades: Yapı oldukça güzel gözüküyor ancak 512 KB'ı 8x64'ün yanı sıra opsiyonel olarak 16x32 kullanabilsek süper olur (eğer olabilirse). Zaman zaman banklık blokların kullanımı gerekebilir. Örnek olarak bank switching ile SHIFLI gibi bir mode üzerinde değişik şeyler yapmak mümkün olabilir. Ancak 8KB'lık banklar buna izin vermez. Teknik olarak 16 KB'lık bank mümkün müdür? Mümkünse $8000-$9fff kartuş alanının yer aldığı bankta olması şart mıdır? Yani $4000-$8000'i kullanamaz mı?
[post=2732]Quoted post[/post][/b]
--- Alıntı sonu ---

Projedeki 8K'lık banklardan iki tanesinden bilgiler okunarak C64'ün içine akatrıldıktan sonra reu disable edilirse senin dediğin değişiklik mümkün olabilir.

Bir başka opsiyon ise 2. 82C55 tarafından kontrol edilen ve CPU tarafından erişilemeyen bir bellek kullanmak olabilir. PORT_A : Data bus, PORT_B : Multiplex olarak A0---A7, A8---A15 Adres bus ve PORT_C'nin 2 biti R/WR, Multiplex için Latch Enable işareti için kullanılabilir. Geri kalan 6 bitin  3 tanesi A16,A17 ve A18 adres hatları için kullanılır. son 3 biti ile 3 giriş-8 çıkışlı decode entegresi  kontrol edilerek 8 tane 512K'lık SRAM seçilebilir. Böylece 4MB'lik bir Ram bize hizmet eder. Hatta böyle bir devreyi kullanmak için kartuş bölgesini işgal etmeye bile gerek yok. Sadece bir adres decoder devresi ile $DE00-$DEFF veya $DF00-$DFFF arasında kullanacağımız 4 adres ile işimiz tamam olur.

Hatta bir başka opsiyon ise USER PORT'taki çıkışları kullanarak kontrol edilebilen Bir RAM card devresi olabilir. Bu proje biraz daha karışık duruyor :)

Aslında expansion slotda yeralan /GAME hattı lojik "0" yapılırsa -ki sonucunda /ROMH çıkışı "0" olur ve bu seferde $A000-BFFF arası kartuşa ayrılmış olur. Tabii bu durumda normalde bu adresler arasındaki Basıc Rom devre dışı kalmalı diye düşünüyorum.
Teknik olarak 16K lık bank mümkündür. $8000-$BFFF arası kartuşa ayrılmış olur veya başka bir hardware tarafından kontrol edilebilen Ram Pack olabilir.

Kafamdaki bir başka projede tamamen senin dedğin gibi $4000-$8000 arasında anahtarlanabilen bir Ram yapısı var.

Hatta başka bir projede $0000-$8000 arasında yer alan 32K'lık modüller halinde anahtarlanabilen REU olacak. Tek sorun $0000-$0800 arasının her seferinde yeni seçilen bank'a transfer edilmesi olarak gözüküyor.

Şimdilik birer fantazi olarak gözükebilir.

eirik:

--- Alıntı ---ben işyerinde 98 kullandığım için çizimlerimi boardmaker ile yapıyorum.
--- Alıntı sonu ---

cok saol:) boardmaker i kullanmi$tim cizim icin, ama pcad e gectikten sonra bIrakamadIm. boardmaker guzel ama pcad in autoroute ozelligi var, (belki sonradan boardmaker'a da eklenmi$tir) $u bacak $u bacaga $u pin buna baglanacak diyip autorouter i acInca cift tarafLI olarak yollarI hemen hazirliyor. ozellik tek tarafLi hazirlanabilecek gereksiz yere ikinci tarafa gectigi icin kullani$siz. (bu arada yollarIn otomatik hazirlanmasInI izlemek de defragmantasyon izlemek gibi:) ) eger ilgini cekerse tavsiye ederim. bir de programIn orjinal versiyonunda devre elemanlarInIn yerlerini de kendisi ayarlayan bi ozellik (plug in olabilir crackli versiyonunda yok) eger devre elemanInIn yeri yolu engelliyorsa yerini degi$tiriyor. ayrica acIkcasI herhangi bi cad programIna gore cok kolay ogrendim, sadece pcb icin oldugundan fazla ozelligi yok.

hades:
@eirik:
Boardmakerin win32 versiyonu var. demo versiyonunu kullanmayı denedim ama beceremedim. Aynı şekilde eagle'yi denedim. Zor geldi resmen.
neredeyse 10 senedir boardmakerle çizim yapıyorum. Elim okadar alıştıki başkasını kullanamıyorum. Hatta sırf boardmaker kullanabilmek için evdeki pc'de xp'yi silip 98 kurmayı bile düşündüm :)

Bu arada autorouter işi aslında güzel bir olay ama bana ters geliyor. Her hattı elle çizmek, nereden geçirsem diye düşünmek daha zevkli :)

Siber55:
abicim sen bosuna 98 kurmayı düsünmüssün al sana board makerin xp de calısan versiyonu :)

http://www.bafrakent.somee.com/BM.rar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git