smalltalk > pazar yeri

bazı ebay malları (pay pal'le)

<< < (2/3) > >>

spaztica:
walla hakikaten şanssızlığa denk gelmişsin bilgem...

defalarca topkapı gümrük'e gittim, her seferinde şirinlikle olay çözümlendi...
mesele gümrük'ten gelen uyarma kağıdının sana ulaşmaması gibi gözüküyor zaten. ehh, sen de bilemzsen tabii aylarca beklenebilir.

birçok da arkadaşım bu şekidle kolilerce kitap, dijital makinalar falan getirttiler.

eirik:
araya karI$Icam biraz ama raf kirasi diye bi olay var o da cok ilginc:) birisi ta$IndIgI icin gumruk kagIdI eline gec gelmi$ti, adamIn getirttigi 2-3 milyonluk bi$iidi ama gumruge maLIn gelmesinden bi kac ay sonra kagIt bi $ekilde eline gectiginden raf kirasI maLIn kendi fiyatIndan daha pahaliya gelmi$ti.

disq:
raf ("ardiye ucreti") olayina ben de girdim ama para mara almadilar, cok da geciktirmedim iste 2 hafta kadar falan gecikmistim.

25.50 ytl'lik damga vergisi vardi, onu kaldirmislar, gumrukten muaf urunlerde 1.75ytl odeyip geciyorsunuz paket basina. tabi topkapi'daki posta gumrugune gitmek gerekiyor. (havaalani gumrugune vs geldiyse isiniz zorlasabilir bilmiyorum)

gumruk masraflarindan muaf olmak icin limit "100 euro" ve buna genellikle kargo (ve varsa "sigorta bedeli") da dahil oluyor. eger UPS express/expedited ile (amerikadan 60 dolar kargo odeyerek mesela, yaptim biliyorum) getirirseniz daha yuksek meblaglar bile gumrukten gecip kapiniza kadar gelebiliyor. bu olay biraz sansa (daha dogrusu "sanssizlik seviyenize") bagli cunku geciren cok adam var ama gecirememis kisiler de var. ben 160 dolarlik urun gecirdim. 200+ dolar geciren var, vs. ya da mali uzakdogudan (mesela hong kong) alabiliyorsaniz faturaya istediginiz bedeli yazdirabiliyorsunuz o zaman sorun olmuyor. hong kong'lular herseyi HK$ olarak yazdigi icin faturaya, 360 USD degerinde urun aliyorsunuz mesela, faturada 50 HK$ TOYS yazip GIFT seklinde isaretliyor adam bunu. aslinda gumruk memuru baksa 50HK$ demek 6 USD demek. onlar da alismis sanirim.

bir de, "dini bayramlar", "yilbasi" ve bu bayramlardan 1 ay oncesi ve 1 ay sonrasinda, UCRET ODEMEDIGINIZ, gift olarak isaretlenmis ve KISISEL (gonderenin ve alicinin sirket degil kisi oldugu) postalarda muafiyet siniri 300 euro. yani paket uzerinden/icinden fatura cikmamasi lazim. (300 euro'ya nasil karar veriyorlar bilmiyorum, belki kargo sirketine bildirilen deger vs uzerinden olabilir)
bu hediye/muafiyet olayina gumruk memurunu ikna etmekten cekiniyorsaniz gonderen kisi bir mektup yazsin (iste hediyeni yolladim, tebrikler, vs seklinde) imzalasin (siz yazin gonderin, print etsin mesela) zarfin icine pakede koysun, acsalar bile heralde sorun olmaz. bu yontemi denemedim daha (denedim de paket evime geldi acilmadan) o yuzden feedback bekliyorum uygulayan olursa.

buyuk paketler (eger UPS ile kapiniza gelmediyse) posta gumrugune gittiginizde acilip kontrol ediliyor. size bu ne hemserim diyen muayene memuru olacak orada bir tane, anlatin anlamasalar bile akillarina yatiyor genelde.

sorusu olan varsa bu konuda daha fazla bilgim yok :) ama yine de sorun belki bilen cikar.

edit: giderken 1.75'lik bozuk para olsun yaninizda, para bozdurmak sorun olabiliyor, "ustu kalsin" konsepti devlet memurlarinda tabi ki gecerli degil. (parayi fazla alirsa adam isini kaybedebilir sonuc olarak)

vigo:
ben her seferinde 2 milyon verip "üstü kalsın abi" dedim.
bişi olmadı :)

GnoStiC:
1997 yilinda israil'den 2 tane video kaset siparis vermistim. gumrukte emniyet izleyecek diye el koydular, bir daha haber alamadim.

1998 yilinda amerika'dan illuzyon malzemeleri siparis verdim, gumrukte beraberce actik, bunlar ne dediler anlattim. normalde buna bi$iler odemen lazim ama bize bir numara yaparsan al git dediler, numarayi yaptim ve paketi aldim.

2000 yilindan sonra verdigim siparislerin hicbirinde sorun cikmadi. (insallah cikmaz)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git